Може да се каже и така
Снимка: Shutterstock
Различните части на мозъка при възрастните хора работят заедно - преценяват какъв избор да направят, вземат решения, действат по съответния начин в различни ситуации.
Тийнейджърският мозък обаче, изглежда, не работи така. Представете си го като DVD система, която, обаче, не е свързана. Кабелите все още не са монтирани, колоните не са свързани с плейъра, той все още не може да се включи в телевизора. И дистанционното управление липсва!
Дистанционното управление на мозъка е префронталната кора, която формира преценки и контролира импулси и емоции. Този раздел ни помага да се разбираме и е отговорен за промените в поведението (и дрехите). Префронталната кора се свързва с другите части на мозъка чрез синапси - "кабелите" на DVD-то, така да се каже.
По време на юношеството синапсите нарастват бързо, откриха учени. Но, ако някога сте свързвали DVD система, знаете, че повече кабели означават повече проблеми. Склонни сте да запазите само най-важните компоненти, да се отървете от всичко излишно… Е, и мозъкът работи по същият начин, защото започва да подрязва синапсите, от които не се нуждае, за да направи останалите много по-ефективни в комуникацията.
При подрастващите този процес започва в задната част на мозъка и се движи напред, така че префронталната кора, този жизненоважен център на контрол, е последното, което трябва да бъде подрязано.
Накратко: префронталната кора при тийнейджърите е все още незряла и се развива до средата на 20-те години.
Снимка: Guliver / iStock
Повечето от умствената енергия, която младите момчета и момичета използват при вземането на решения, се намират в задната част на мозъка. Докато възрастните извършват по-голямата част от обработката в челния лоб.
Когато подрастващите използват фронталния лоб, е необходимо да натоварват мозъка много повече, отколкото възрастните, за да се справят с проблема. И тъй като възрастните вече са прецизирали тези комуникационни синапси, могат по-бързо да вземат решения и да забелязват грешки.
Зрелите личности изпълняват задачи, изискващи бърза реакция, например натискане на бутони, и мозъците им изпращат сигнал, когато сбъркат. Те забелязват грешката преди да са минали 80 милисекунди, докато тийнейджърите не отчитат проблем.
Но в младежкия мозък има доста добре развита област - ядрото акумбенс или областта, която търси удоволствие и награда. В изследвания, сравняващи мозъчната активност, когато субектът получи малка, средна или голяма награда, тийновете показали по-добри резултати при средните и големи възнаграждения, в сравнение с децата и възрастните.
Когато наградата е малка, мозъкът на тийнейджърите едва ли не отказва да участва, за разлика от този на възрастните.
И така, какво означава да имаш неразвит префронтален кортекс? Че има силно желание за награда и удоволствие и ще работи по-добре, за да я получи. А това може да разкрие много за поведението на подрастващите.
Еми Спасова по материали на science.howstuffworks.com
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари